10ο Διεθνές Υδρογεωλογικό Συνέδριο της Ελλάδας

Το 10o Διεθνές Υδρογεωλογικό Συνέδριο, με έμφαση στα υπόγεια νερά και στα εξαρτώμενα από αυτά οικοσυστήματα, θα πραγματοποιηθεί 8-10 Οκτωβρίου 2014 στη Θεσσαλονίκη.
Το Συνέδριο διοργανώνεται από την Ελληνική Επιτροπή Υδρογεωλογίας και τον Σύνδεσμο Γεωλόγων και Μεταλλειολόγων Κύπρου. Τα μέλη της Ελληνικής Επιτροπής Υδρογεωλογίας είναι ταυτόχρονα και μέλη της Διεθνούς Ένωσης Υδρογεωλόγων (IAH), καθώς και της Ελληνικής Γεωλογικής Εταιρείας.
Το Συνέδριο απευθύνεται σε επιστήμονες, ερευνητές, μελετητές, φοιτητές, υπηρεσιακούς και διοικητικούς παράγοντες και σε όσους ασχολούνται με το νερό και το περιβάλλον. Σκοπός του είναι η ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών, καθώς και διάχυση γνώσεων ώστε να επιτευχθεί η βιωσιμότητα των υδατικών οικοσυστημάτων που εξαρτώνται από το υπόγειο νερό.

Περισσότερες πληροφορίες